0216 496 11 11
Bizi Arayın: 0216 496 11 11

Kulak Estetiği

Hemen Bilgi Al Doktora Danış

Kulak hem yüz ile belirli oran ve açılarla uyum arasındadır aynı zamanda , kendi yapısı içerisinde belirli oranlar ve açılar içerir . En çok yapılan kulak estetiği; kepçe kulak (prominent ear) operasyonudur. Kepçe kulak ameliyatları için genel anesteziye gerek yoktur. Kulak estetiği için birçok ameliyat tekniği tanımlanmıştır.

Doğru teknik seçildiği takdirde , doğal ve estetik bir görünüme kolayca erişilebilir . Kulak estetiği ameliyatlarında, kulağı tek basına değerlendirmek yerine yüzün bir parçası olduğu göz önüne alınarak, burun sekli ve açılarıyla da bir uyum içerisinde olması gerektiği unutulmamalıdır. Böylece doğal bir kulak sekline ulaşmak daha kolay olacaktır.

Kulak Estetiği Operasyonu en küçük yaşta yapılabilen estetik ameliyat türüdür. İlkokul çağındaki çocuklarda dahi kulak estetiği ameliyatı yapılabilir.

İşlem ortalama 60-90 dakika sürer. Kulak estetiği lokal anestezi altında erişkinlere yapılırken, çocuklarda genel anestezi tercih edilir.

Bu ameliyatlarda kulak arkasında, tahmini 2 cm boyutunda bir iz kalır ve bu izi hastanın kendisinin ya da bir başkasının görebilmesi de söz konusu değildir, kaldı ki zaman içerisinde iz zaten sılıkleserek yok olur gider.

Otoplasti Operasyonu (Kulak Estetiği) Nedir?

Kulak estetiği operasyonu kulak sayvanını oluşturan kıkırdak yapıya şekil verilerek kulağın normal boyut ve şekle getirilmesini imkanı sunan cerrahi girişimdir. Bu amaçla çok farklı teknikler kullanılır. Kulağın arkasından yapılmış olan kesiyle kıkırdak yapıya ulaşılır. Dikiş teknikleriyle kulak sayvanının üst 1/3 kısmında olması gereken kıvrım oluşturulur.

Kulağın öne doğru açılanmasına bununla birlikte katkıda bulunan konka olarak adlandırılan kıkırdak yapının çanak şeklindeki yapısında fazlalık varsa eksize edilir. Kıkırdak yapı tekrar şekillendirilerek kulak kafatası arasındaki açı daraltılmış olabilir . Kulak lobulundeki irilik ve öne doğru açılanma yeniden arkadan yapılmış olan kesi ve eksizyon teknikleriyle düzeltilir. Kendi kendine eriyen dikişler ile kesi dikilir. Ertesi gün çekilmek üzere içeride kan birikmesini önlemek içi küçük bir dren yerleştirilir.

Kulak estetiği operasyonu hastanede ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmesi uyumlu olan estetik bir girişimdir. Çocuklarda genel anestezi tercih edilir. Erişkinlerde lokal anestezi ve sedasyon ile yapılabilir. Erişkin hastalar ameliyattan 5-6 saat sonra , çocuk hastalar ise tercihen ertesi gün antibiyotik ve ağrı kesici reçete edilerek taburcu edilir.

Kulak 3 gün boyunca sargılı olarak kalır. Bandaj sargısı açıldıktan sonra duş alınabilir. Ameliyatın sonrasında kulakta morarma ve ödem (şişlik) oluşabilir, bu durum 7 ile 10 gün içerisinde azalarak kaybolabilir. Kulak estetiği ameliyatından sonra ilk 3 ay boyunca kulağı darbelerden korumak gerekir.