0216 496 11 11
Bizi Arayın: 0216 496 11 11

Göğüs Estetiği

Hemen Bilgi Al Doktora Danış

Son senelerde büyük ölçüde düzelmiştir. Meme büyüklüğü ve şekli değiştirmek için bireyselleştirilmiş seçenekler sunar. Kadınlığı simgeleyen en önemli organ olan göğüsler olarak fiziki yapıda tespit edecek bir bölgeyi işgal ettiği için her kadın güzel göğüslere sahip olmak ister . Fakat bu tarz estetik doğal yollarla kazanılamayabilir.

Göğüslerde olabilecek tek veya çift taraflı gelişme kusurlarıyla genetik olarak şekilsel bozukluklar olabileceği gibi gebelik , sürekli kilo alıp verme gibi sonradan meydana gelen durumlarla da meme dokusu hacmini kaybedip küçülebileceği için göğüs deformiteleri oluşabiliyor. Bu problemlere yönelik , göğüs büyütme ve olgunlaştırma için yapılan göğüs estetiği ameliyatları içerisinde silikon protezle uygulanan göğüs büyütme estetiği büyük yer tutar .

Meme göğüs büyültme operasyonu , meme dokusu altına yerleştirilen meme protezleri ile meme hacminin artırılmasıdır. Bu müdahale yapısal olarak küçük memeler için veya doğumdan ardından küçülmüş ve içi boşalmış memeler için uygulanabilir.

Eğer Meme altındaki göğüs duvarı kasları korunarak meme alınmış ise ve radyoterapi hasarı görmemiş ya da oluşmamışsa, bu gölgeye dokuların altına bir doku genişletici balon yerleştirilerek, dokular yeteri kadar genişletilir ve daha sonra bu balon çıkarılıp, kalıcı silikon protez konur.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Meme dikleştirme ya da göğüs kaldırma estetik ameliyatı çeşitli nedenlerle sarkan meme başı aşağı inen göğüslerin tekrar dikleştirilmesi için yapılır. Özellikle doğum ardından süt verme sebebiyle yükselen memelerde, süt devresinin bitmesinden sonra meme hacmi küçülür ve estetik görünümü bozulur. Bu küçülmeye çoğunlukla deri uyum gösteremeyip bol kalınca meme ve meme başı aşağı doğru sarkma gösterir.

Memenin güzel görünmesi amaçlı ideal ölçüsü ve şekli ne olmalıdır?

Meme dokusunu vücut hatlarından ayrıca düşünmek hatalı olur . Boy, kilo, kalça ve omuz genişliği gibi parametrelerle beraber bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir. Meme sekil ve boyut olarak mükemmel olsa bile şayet vücut hatlarıyla uyumsuz ise güzel görünmeyecektir.

Örneğin beli ve baseni tam saran giysiler giyildiginde, göğüs kısmında giysi bol ya da göğüsleri orta kısımda toparlayacak biçimde dar kalmamalıdır. Dekolte giysiler , mayo ya da bikini giyildiğinde meme ek olarak birtakım desteklere ihtiyaç duymamalıdır. Kişi kendisini böylelikle mutlu , rahat ve güzel hissedecektir. Bu da etrafındaki insanlara özgüven olarak yansıyacaktır ki; ilk izlenimde bu çok önemlidir .

Meme seklini matematiksel olarak tarif edebilmek mümkün değil fakat tanımlamak gerekirse karsıdan bakıldığında tepesini meme basının meydana getirdiği konik biçimde , meme dokusunun sarkarak altındaki oluğu geçmediği, diri görünümlü, yandan bakıldığında ise damlamsı biçimde olan meme estetik ve güzel meme olarak değerlendirilebilir.

Bu nedenle meme ameliyatlarında Plastik cerrah, memenin bu kendine has sekline ulaşabilmek amaçlı yalnızca bilgi ve tecrübesini değil ayni zamanda hayal gücünü, vizyonunu ve bir heykeltıraş gibi sanatsal istikametini ön plana çıkarmak zorundadır.