0216 496 11 11
Bizi Arayın: 0216 496 11 11

Çene Estetiği

Hemen Bilgi Al Doktora Danış

Çene, yüzün önemli bir parçası meydana gelmesine karşın çene hakkında estetik problemler kişiler aracılığıyla gündeme gelmemekte ve estetik müdahale istekleri çoğunlukla burun şekil bozukluklarının ya da yüz ve boyun bölgesindeki cilt sarkmalarının düzenlemesi yönünde olmaktadır.

Çekici olarak kabul edilen ve tüm yüzlerde yüz iskeletini oluşturan parçalar aralarında yapısal simetri ve denge vardır. Yüz iskeletinin dengeli olması için üç boyutta uyum ve doğru estetik oranların bulunması gerekir.

Bu sayede çene değerlendirmesi komşuluğunda bulunan dudak, diş ve burun gibi anatomik yapılara göre yapılmalıdır. Çene’nin yapısı estetik problemlerin düzeltilmesi için yüzü oluşturan yapılar arasındaki uyumu sağlamak bununla birlikte ağzın, dudakların ve burnun görünümüne de olumlu katkıda bulunduğundan yüz bölgesi estetik müdahale talebi bulunan tüm kişiler için çene yapısının da değerlendirilmesi ve daha iyi bir estetik güzellik için çene hakkında estetik problemlerin da çözülmesi önerilmektedir.

Çene, şekil bozukluğunda cerrahi tedavisi implant uygulamaları veya çene ucunda yer alan kemik yapının çeşitli uygulamalar ile ilerletilmesi veya geriletilmesi halinde yapılmaktadır.

Çene ucuna yerleştirilen farklı yapıdaki implantlar yüzün alt bölümü ve çenenin, ön ve arka planda büyütülmesini sağlarken yukarı-aşağı ve sağ-sol büyütmeler için yetersiz kalınabilir ve bu yüzden çene kemikleri üzerinde farklı cerrahi müdahaleler gerekebilmektedir.

Çene Ameliyatı kimler için yapılır?

Çene ameliyatları yüzünde şekil bozukluğu olan tüm kişiler için yapılır. Ancak yüzde şekil bozukluğu olan bireyin yaşı küçük ise aile fertlerine büyük iş düşmektedir. Çene bozukluğu olan bir çocuğun küçük yaşta ameliyat olması psikolojisi açısından yararlıdır . Çocuğun sosyal gelişmesini doğrudan etkiler.

Çene Estetiği Sonrası

Çene estetiği ameliyatı sonrası bölgede bir kaç gün süresince şişlik ve rahatsızlık olacaktır. 1-2 hafta Gülümseme ve konuşmada geçici bir güçlük çekmeniz normaldir. Yanak ve boyun bölgesinde morluklar da görülebilir.