0216 496 11 11
Bizi Arayın: 0216 496 11 11

Burun Estetiği

Hemen Bilgi Al Doktora Danış

Estetik rinoplasti başka bir deyişle burun estetiği, burun boyutlarını büyütmek veya küçültmek, burun ucunu yine düzenlemek , burunda yer alan fazlalığı azaltmak, üst dudak ile burun arası açıyı düzeltmek amacıyla uygulanır. Diğer estetik ameliyatlarda buruna doku eklemesi gerekebilir.Bu  değişiklik biri veya hepsi tek seansta gerçekleştirilebilir.

Burun Estetiği Ne Türlü Yapılır?

Burun estetik ameliyatı ortalama bir buçuk-iki saat sürer. Burun estetiği ameliyatı anında burun deri, kemik ve kıkırdak çatısı birbirinden ayrılır. Burnun yine düzeltilme işlemi, burundaki mevcut probleme ve Estetik cerrahın uyguladığı tekniğe bağlı olarak değişebilir. Burun estetiği ameliyatının sonlandığında burun derisi yine ortaya konulan burun çatısının üzerine yerleştirilir.

Burun estetiği ameliyatı sonucu olarak burun üstünde , burnun yeni halini muhafaza etmesi için yardımcı olacak bir alçı atel takılır. Burnun içindeki hava yolunu birbirinden ayıran septumu sabit hale getirmek için , burnun içerisine tampon ya da yumuşak plastik aletler konulabilir.

Burun Estetiğinde Yaş Sınırı Var Mıdır?

Burun Estetiği (Rinoplasti) için tavsiye edilen en uygun yaş , burun büyümesi%90’ının bitirdiği 16-17 yaşlarıdır. Kızlar için 17, erkekler içinde18 yaşı uygun görülür. ileri yaştaki kişileri etkileri yaştan ziyade sağlık durumlarıdır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi gerekenler ?

  • Burun üst kısmına yapılan alçı 7-10 gün aralarında kalacaktır. Alçının, Islanmaması ve terleme ile düşmesi ihtimaline karşın sıcak yerlerde bulunmaktan uzak durulmalıdır.
  • Ameliyattan sonra dişlerinizi ilk 10 gün çok dikkatli fırçalamanız gerekir. Ön dişlerinizi fırçalarken dikkat etmeniz gerekecektir.
  • Ameliyat sonra aşırı fizyolojik haraketlerden uzak durmalısınız.
  • Burnunuzdaki alçı çıkarılana kadar banyo ve buharlı ortamda bulunulmamasını öneririz.
  • Bir hafta süresince mimiklerden kaçınmak gerekebilir.
  • Ameliyat uygulamasının kalıcısı olması için yüzünüze ve burnunuza 3 hafta süreyle sert bir biçimde dokunmayınız.
  • 6 hafta süresince , aşırı güneş ışığından uzak durunuz. Aşırı sıcak burnunuzda şişmeye ne sebeple olacaktır.
  • Doktorunuzun verdiği ilaçlar dışarısında ilaç almamanız tavsiye edilir .
  • Ameliyat sonrasında 5 gün kontak lens takılmaması tavsiye edilir .
  • 16 hafta süresince her şekilde gözlüğün kullanılmamasına, daha sonraki dönemde ise hafif bir çerçevenin kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Burnunuz açıldıktan sonra , burun cildini sıvı/akışkan sabun ya da özel losyonlarla temizleyiniz. Bantlarınız alındıktan sonra makyaj yapabilirsiniz.