0216 496 11 11
Bizi Arayın: 0216 496 11 11

Akupunktur ile Zayıflama

Zayıflama rehabilitasyonunda akupunkturun rolü diyet yapmayı kolaylaştırmaktır. Akupunkturun etki mekanizması vücuda aşağıdakileri sağlamaktadır;

  1. Akupunktur iştah merkezini etkileyerek hastanın iştahını tertip eder ve hastanın hızlı doymasını sağlar ve acıkma hissini azaltır.
  2. Akupunktur yardımıyla mide asit salgısı azaldığı için diyet sırasında hastanın mide kazıntısı ve mide yanması gibi sıkıntıları olmaz.
  3. Akupunktur tedavi sırasında halsizliği ve bitkinliği önler. Akupunktur denge tedavisi olduğundan hasta kendini Diyet sırasında dinç hisseder.
  4. Metabolizma hızını tertip eder. Akupunktur tedavisi gören hasta, kendiliğinden yaptığı diyetlerden daha kolay kilo vermeyi başarır.
  5. Akupunktur Serotonin ve Endorfin seviyesini artırarak diyet sırasında stres faktörünü ortadan kaldırarak kişiye huzur verir. Böylelikle diyet yapan kişi yemek yeme zevkinin kısıtlamasından dolayı huzursuz ve sinirli olmaz.

Kliniğimizde zayıflama tedavisinde kulak ve vücut akupunkturu uygulanmaktadır. Hastaya başlangıçta haftada 2 seans akupunktur yapılır. Ardından haftada 1 seansla rehabilitasyona devam edilir. Kişi aradığı kiloya ulaştıktan ardından kilo koruma programına katılır.3-6 ay süreli kilo koruma programında akupunktur seansı ayda 1 kez uygulanır. Hasta kilo koruma çağında sağlıklı, dengeli, yeterli beslenmeyi uygular. Kilo koruma sonrası hastanın senede 2 ya da 3 kez kontrol olması gerekir.

 

AKUPUNKTUR TEDAVİSİ İLE VERİLEN KİLOLAR TEKRAR GERİ ALINIRMI?

Bu görüş tamamı ile yanlış bir düşüncedir. Kişi hangi yöntem ile olursa olsun kendini belirli bir kilo vermeye amaçlıyor ve bu hedefi gerçekleşince,  beslenme programını bırakıyor. Vücut da tepki olarak verilen kiloların hepsini – hatta daha fazlasını – geri alıyor.  Burada önemli olan verilen kilolardan ardından, vücudun yeni vaziyetine uyum sağlamasını, alışmasını sağlamaktır. Bu da’ Koruma tedavisi ‘diye adlandırdığımız program ile gerçekleşiyor.  Koruma programı da, bireyin verdiği kilolarla orantılı olarak kişiye özel planlanmaktadır. Düzenli akupunktur tedavisi gören insanlarda, tedavileri bitse de akupunktur etkisi devam ediyor.