0216 496 11 11
Bizi Arayın: 0216 496 11 11

Akupunktur

Akupunktur, epeyce ince iğnelerin cildinizdeki önemli bazı noktalara batırılmasıyla, bir takım etkilerin oluşmasını sağlamaya çalışan bir tamamlayıcı tıp iyileştirme yoludur . Bundan binlerce sene öncesinde Çin’de uygulanmaya başlanmış ve daha sonra dünyada pek çok bölgeye yayılmıştır.

Klasik Çin tıbbına göre akupunktur, chi(çi) denilen hayat gücü ya da enerji akışındaki dengenin sağlanmasında kullanılan bir tekniktir. Bedende enerji akışının olduğuna inanılan yollar, yani meridyenler aracığılıyla bu sağlanır. Bu meridyenler üstünde yer alan özel noktalara iğnelerin batırılmasıyla enerji akışı dengelenmektedir. Bunun dışında sinir , kas ve bağ dokusundaki akupunktur noktalarına yapılan uygulamalarda vücudun farklı aktiviteleri uyarılabilmektedir. Örneğin , doğal ağrı kesicilerin yapımı artırılabilmektedir.

Riskleri ve yan etkileri nelerdir?

Eğer sertifikalı ve ehil ellerde yapılıyorsa, akupunkturun çok az riski vardır. Olası yan etkileri ise şöyledir;

  • Hassasiyet, kanama ya da iğne batırılan yerde zedelenme
  • Şayet iğne derine batırılırsa iç organ yaralanması bilhassa akciğerde yaralanma oluşabilir.
  • Başkasında kullanılan bir iğnenin tekrar kullanılması halinde hepatit gibi bulaşıcı hastalıklar bulaşabilir

Akupunktur uygulaması her birey amaçlı uyumlu olmayabilir. Şayet aşağıdaki hastalıklar sizde varsa sıkıntı çıkma riski de fazla demektir.

Kanama bozuklukları. Kanamayla alakalı bir bozukluk varsa ya da kumadin gibi kan seyrelticiler kullanılıyorsa iğneden dolayı oluşacak kanama ya da yaralanma riski daha yüksektir.

Kalp pili takılı olması. Bazı akupunktur tiplerinde iğnenin ucuna hafif bir cereyan akımı uygulanır. Bu tür vaziyetlerde kalp pili, bu cereyan akımından etkilenebilmektedir.

Gebe olma. Gebelerde bazı tür akupunkturların, doğum eylemini başlatabildiği amaçlı erken doğuma sebep olabileceği unutulmamalıdır.